Blog

Kliešť obyčajný- najnebezpečnejší parazit

hl obrazok 2

Je malý a nenápadný. Môžete si ho doniesť napríklad z lesa, prechádzky v parku, ihriska alebo aj zo záhrady. Kliešť patrí medzi najznámejšieho prenášača rôznych ochorení. Pre človeka je nebezpečná najmä kliešťová encefalitída, lymská borelióza, anaplazmóza, tularémia, Q-horúčka a TIBOLA. 

Je malý a nenápadný. Môžete si ho doniesť napríklad z lesa, prechádzky v parku, ihriska alebo aj zo záhrady. Kliešť patrí medzi najznámejšieho prenášača rôznych ochorení. Pre človeka je nebezpečná najmä kliešťová encefalitída, lymská borelióza, anaplazmóza, tularémia, Q-horúčka a TIBOLA. 

Keďže kliešte cicajú krv, veľmi ľahko šíria choroby. Prenášajú nielen baktérie, vírusy, ale aj menšie parazity. U nás sú najviac známe a aj nebezpečné práve lymská borelióza (najčastejšia choroba) a kliešťová encefalitída. 

 

1. Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie šíri sa predovšetkým uštipnutím infikovaným kliešťom. Vírus encefalitídy sa môže preniesť už v prvých hodinách prisatia kliešťa, pretože je v infikovanom kliešťovi prítomný v slinách. Inkubačná doba ochorenia je 2 až 28 dní. Infekciu spôsobujú mikroorganizmy.  Je to zápalové ochorenie, ktoré postihuje mozog a mozgové blany. 

Prvá vlna ochorenia pripomína chrípku s typickými príznakmi ako horúčka, bolesť hlavy či svalov. Druhá vlna prichádza asi týždeň po doznení prvých príznakov. Keď vírus zaútočí na centrálny nervový systém, môže spôsobiť dočasné či trvalé ochrnutie, pri ťažších formách môžu zdravotné problémy pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov. U niektorých pacientov sú následky trvalé a v najhoršom prípade hrozí aj smrť..  Preto je dôležité po prisatí kliešťa jeho rýchle odstránenie a spôsob jeho vytrhnutia. 

Po návrate z pobytu v prírode si preto dôkladne skontrolujte telo, najmä miesta, ako sú pokožka hlavy, slabiny a pod pazuchami. Repelenty na báze DEET môžu byť účinné pri odstraňovaní kliešťov. 

Kliešťová encefalitída sa nemôže priamo preniesť z jednej osoby na druhú. 

 

Očkovanie proti kliešťom 

Očkovacia látka vás chráni pred infekciou vírusom kliešťovej encefalitídy, nezabráni však tomu, aby sa kliešť prisal. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj alimentárnou cestou kozím, kravským či ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené, a vakcína vás chráni aj pred touto možnosťou prenosu infekcie. 

Prognóza ochorenia je relatívne dobrá, 70 % pacientov sa vylieči, 30 % pacientov má trvalé alebo dočasné poškodenia.

 

2. Lymská borelióza

Pri lymskej borelióze sú pôvodcom baktérie, ktoré sídlia v čreve infikovaného kliešťa. Ak sa kliešť napije určitého množstva krvi, tak baktérie sa pomnožia najprv v čreve kliešťa, potom preniknú do buniek čreva kliešťa, z nich do telovej dutiny a až potom sa dostávajú do slinných žliaz a slín kliešťa. 

Je známe, že počet infikovaných kliešťov je vysoký, bežne 10 až 20 %, miestami aj viac. To znamená, že takmer každý piaty kliešť môže byť nebezpečný pre prenos boreliózy. 

Proti Lymskej borelióze neexistuje preventívna vakcína. Účinné sú antibiotiká. Všeobecne bude zotavenie rýchlejšie a úplnejšie, čím skôr začne liečba. 

 

Kliest

Repelent sprej 100 ml

Účinné odpudzovanie nepríjemnému hmyzu.

12,60 ks s DPH

Set na kliešte SPC-001

Set k rýchlemu odstráneniu a dezinfekcií kliešťa.

33,90 ks s DPH

Sklíčko na vyberanie kliešťov, s lupou

Rýchle a jednoduché odstránenie kliešťov.

7,90 ks s DPH

MOSKINTO náplasť proti svrbeniu, 24 ks

Úľava od pocitu svrbenia 5-7 dní.

0,41 € /ks
9,90  /balbal s DPH
 
TBE3 0 copy

3. Prevencia

Najlepší spôsob, ako sa chrániť je zabrániť kontaktu s kliešťami.

Pri pobyte v lesoch, na lúkach alebo v iných oblastiach, kde sa kliešte vyskytujú, je dôležité dodržiavať nasledujúce preventívne opatrenia: 

1.Noste vhodné oblečenie

Oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami môže pomôcť minimalizovať riziko kontaktu s kliešťami.  

2.Používajte repelenty

Používajte repelenty s vysokým obsahom DEET (20-25%). 

3.Kontrolujte telo

Po návrate z pobytu v prírode si dôkladne skontrolujte telo, najmä miesta, kde sa kliešťom páči, ako sú pokožka hlavy, slabiny a pod pazuchami. 

4.Očkovanie

Najefektívnejší a ľahko dostupný spôsob prevencie je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Očkovanie ktoré má po 3. dávke účinnosť 96-99% je  vhodné už od veku 1 roka a odporúčané všetkým, ktorí žijú v endemických oblastiach, alebo cestujú do rizikových oblastí. 

 

4. Ako vybrať kliešťa bezpečne?

Prisatého kliešťa je nutné čo najskôr odstrániť. Tým sa zníži riziko prenosu akejkoľvek infekcie. 

1.Najprv dezinfikujte 

Dezinfikuje sa tiež samotný kliešť, ešte pred manipuláciou s nim. Nie dráždivým dezinfekčným prostriedkom. Alkoholové prípravky použite až po jeho vytiahnutí.  Nevhodné je jeho polievanie olejom, potieranie masťou a podobnými prípravkami. Po ich aplikácii sa začne dusiť a do rany vypudzuje množstvo aj nebezpečných látok. 

2.Uchopte a vytiahnite kliešťa 

Uchopte ho pinzetou (najlepšie takou, ktorá je na to určená – obyčajnou pinzetou môžete kliešťa zle vytrhnúť, alebo ho poškodiť). Uchopte ho čo najbližšie ku koži – za tvrdú hlavičku.  V našej ponuke taktiež nájdete set, ktorý je na to určený – v skvelej akciovej cene. 

Po vytiahnutí kliešťa, je následne potrebné opätovne ranu vydezinfikovať. Skontrolujte či je po vytiahnutí, kliešť celý. 

Odborné vyšetrenie je nutné, ak sa rana začervená, opuchne alebo sa v jej okolí, či inde na tele objaví začervenanie kruhovitého tvaru. 

 

5. Záver

Je nevyhnutné sa preto chrániť a mať znalosti o príznakoch možného nakazenia, aby sme čo najskôr vedeli vyhľadať lekársku pomoc. S prevenciou a informovanosťou môžeme minimalizovať riziko nákazy a chrániť svoje zdravie aj zdravie našich blízkych.